Lithuer Selçuk Bal Bağlama

About Me

I have got into music in 2000 as a guitarist. Actually my first instrument was baglama but for a while, I continued playing the guitar. Then I became a recording studio partner and carried out my professional work for 2 years there.

After returning back to playing the baglama, I was interested in crafting the instrument more than playing it and I worked with Celal Doldur at this point.

It makes me feel enthusiastic very much to be in search in the crafting phase, to deal with the questions that do not have a certain answer such as what is the suitable wood(tree) for the instrument, what kind of tone, balance and sound.

Hakkımda - Lithuer Selçuk Bal Bağlama

Hakkımda

Müziğe 2000 yılında gitarist olarak başladım. Aslında ilk enstrumanım bağlamaydı ama ben bir süre gitar çalarak devam ettim müziğe. Türk rock grubu arşmahal ile 3 albüm kaydettik. Daha sonra bir kayıt stüdyosuna ortak oldum ve profesyonel çalışmalarımı 2 yıl kadar orada sürdürdüm.

Bağlama çalmaya geri dönüş yaptıktan sonra enstrumanı çalmaktan çok yapımı ile ilgilendim ve bu noktada Celal Doldur ile çalıştım.

Enstruman için doğru ağaç hangisi, nasıl bir ton, denge, ses... gibi net bir cevabı olmayan bu sorularla uğraşmak, yapım aşamasındaki bu arayış beni oldukça heyecanlandırıyor.

Hakkımda - Lithuer Selçuk Bal Bağlama

Kullandığım Ağaçlar

Gövde Ağacı (Body Wood)

Dut, Maun, Kelebek (Mulbery, Mahogany, Maple)

Bağlama yapımında öncelikle dikkat edilmesi gereken, ağaç seçimidir. Ses verme özelliği bulunan ağaçları seçmenin yanında, kuru olmaları da önemlidir. Kuruma işlemini fırınlama yapmadan doğal ortamda, eğer mümkünse bağlama yaptığınız ortamda bekleterek yapmak gerekir. Bu bekleme süresi en az beş yıl kadar sürer. Kimileri için bu süre biraz abartılı gelebilir fakat iyi bir müzik aleti yapmak için, kullanılacak ağacın kuru olması şarttır. Daha sonra, kullanılacak ağacın bağlamaya uygun, düzgün bir şekilde biçilmesi gerekir yani damarlarının her şeyden önce paralel ve dik kesilmesi lazımdır. Birbirleriyle renk ve uyum içinde olmasına dikkat edilmelidir.

Sap Ağacı (Neck Wood)

Sap Ağacı - Lithuer Selçuk Bal Bağlama

Akça Ağaç (Maple)

Okaliptus (Eucalyptus)

Kayın

Maun (Mahogany)

Kapak Ağacı (Tone Wood)

Hakkımda - Lithuer Selçuk Bal Bağlama

Köknar (Fir Tree)

Ladin (Spruce)

Teller (Strings)

Kısa Sap İçin Çelik Teller: 18 , 22 , 28 (Steel Wires for Short Handles: 18, 22, 28)

Tel kombinasyonu, sapın tepkimesi ve icracının çalımına göre değişiklik gösterir. (The combination of wires varies according to the reaction of the handle and the execution of its performer.)

Uzun Sap İçin Çelik Teller: 20 , 22 , 30 (Steel Wires for Long Handles: 20, 22, 30)

Tel kombinasyonu, sapın tepkimesi ve icracının çalımına göre değişiklik gösterir. (The combination of wires varies according to the reaction of the handle and the execution of its performer.)

İletişim Bilgileri

Bağlama, tenbur, ruzba (dede sazı, balta tekne) yapımı.

Adres

Serasker Caddesi Uzunlulu İşhanı, No:64 / 66 - Kadıköy / İSTANBUL